Autor Wiadomość
29014
PostWysłany: Czw 19:52, 12 Cze 2008    Temat postu:

Podstawowy podział polityki regionalnej to: polityka iinterregionalna (oddziaływanie wewnętrzne) czyli oddziaływanie rządu wobec regionów będących wyodrębnionymi ponadlokalnymi jednostkami podziału administracyjnego kraju. W skali kraju będzie leżeć w gestii państwowej władzy centralnej (rządu), a w skali UE w gestii Komisji Europejskiej oraz polityka intraregionalna (oddziaływanie wewnętrzne) to działania podejmowane przez władze samorządowe – regionalne i ich agendy czyli jest realizowana przez regiony. Jest prowadzona przez władze samorządowe (terytorialne) i podmioty istniejące w danym regionie.
28698
PostWysłany: Czw 19:47, 12 Cze 2008    Temat postu:

A jaki jest podstawowy podział polityki regionalnej?
KatarzynaZ
PostWysłany: Czw 15:00, 12 Cze 2008    Temat postu:

Filarami europejskiej polityki regionalnej są:




polityka przemysłowa (środki przeznaczone są na określone sektory gospodarki, branże a także zakłady przemysłowe, szczególny nacisk kładziony jest na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz na ochronę środowiska)
wspieranie gospodarcze (środki przeznaczone są na poprawę infrastruktury, nowe inwestycje, restrukturyzację przedsiębiorstw i otwieranie rynków zbytu),
polityka rynku pracy (środki przeznaczone są na wspieranie zatrudnienia poprzez programy szkoleniowe i przekwalifikowania, podnoszenie zdolności adaptacyjnych przedsiębiorstw i ich pracowników),
wspieranie obszarów wiejskich (środki przeznaczone są na wsparcie obszarów wiejskich, szczególnie tych które borykają się z niską konkurencyjnością produkcji, wysokim zatrudnieniem w rolnictwie, czy deficytami w infrastrukturze).
agnieszkawsiz
PostWysłany: Czw 14:29, 12 Cze 2008    Temat postu:

Jakie są filary europejskiej polityki regionalnej?
agnieszkawsiz
PostWysłany: Czw 14:28, 12 Cze 2008    Temat postu:

Polityka regionalna (polityka spójności społeczno-gospodarczej) jest jedną z polityk wspólnotowych UE. Spójność społeczno-gospodarcza to jeden z nadrzędnych celów UE, a instrumentem służącym do realizacji tego celu są fundusze strukturalne. Ich zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów i regionów wspólnotowych. W ten sposób wpływa się na zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej Unii. Fundusze kierowane są przede wszystkim do tych regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu rozwoju gospodarczego w UE.
w30253
PostWysłany: Śro 20:12, 11 Cze 2008    Temat postu:

Polityka regionalna - w aktualnym ujęciu rozumiana jest jako całokształt działań władz publicznych (zarówno centralnych jak i terytorialnych), podmiotów prywatnych, różnych instytucji oraz organizacji w regionach mających na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarek regionalnych, zdynamizowanie rozwoju w regionach oraz redukowanie przestrzennych dysproporcji rozwoju.

Cele polityki regionalnej:
zwiększenie konkurencyjności regionów (gospodarek regionalnych) - jest to naczelny cel polityki regionalnej w UE.
zdynamizowanie rozwoju (zaktywizowanie rozwoju gospodarki w regionach)
redukowanie przestrzennych dysproporcji rozwoju (zmniejszenie różnic w poziomie rozwoju między regionami
WIOLA28704
PostWysłany: Śro 17:54, 11 Cze 2008    Temat postu:

Cele polityki regionalnej:

* zwiększenie konkurencyjności regionów (gospodarek regionalnych) - jest to naczelny cel polityki regionalnej w UE.
* zdynamizowanie rozwoju (zaktywizowanie rozwoju gospodarki w regionach)
* redukowanie przestrzennych dysproporcji rozwoju (zmniejszenie różnic w poziomie rozwoju między regionami)

Polityka regionalna - w aktualnym ujęciu rozumiana jest jako całokształt działań władz publicznych (zarówno centralnych jak i terytorialnych), podmiotów prywatnych, różnych instytucji oraz organizacji w regionach mających na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarek regionalnych, zdynamizowanie rozwoju w regionach oraz redukowanie przestrzennych dysproporcji rozwoju.


Kierunki działania polityki regionalnej [edytuj]

1. Rozwój i rozbudowa infrastruktury lekkiej (rozwój nowych technik innowacyjno-komunikacyjnych) rozumiana jako GOW - gospodarka oparta na wiedzy.
Na obecnym etapie rozwoju podstawowym czynnikiem wytwórczym staje się wiedza, która bezpośrednio łączy się z informacją. Ale wiedza to nie to samo, co informacja. Wiedza jest to przetworzona informacja. Szczególnego znaczenia nabiera wszelkiego rodzaju edukacja przez całą długość życia.
2. Stymulacja innowacyjności i postępu technologicznego (jedną z form są parki technologiczne).
3. Wspieranie działalności badawczo-rozwojowej.
4. Oddziaływanie na tworzenie otoczenia sprzyjającego powstawaniu i rozwojowi przedsiębiorstw.
5. Tworzenie specyficznych form i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, np. business angels, venture capital.
6. Tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości - udostępnianie mającym powstać przedsiębiorstwom pomieszczeń po cenach niższych niż rynkowe.

Obecnie w polityce regionalnej nie oddziaływuje się bezpośrednio na przedsiębiorstwo, lecz na jego otoczenie.

W polityce regionalnej promuje się waloryzacje zasobów endogenicznych i mobilizacji potencjału endogenicznego w regionach, czyli nadawanie wartości i wykorzystanie tych zasobów
kisiu86
PostWysłany: Śro 17:35, 11 Cze 2008    Temat postu: Polityka regionalna

Czego waszym zdaniem dotyczy polityka regionalna i jakie są jej funkcje

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group